Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 3 000,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Léčivý len
24.05.2018

Léčivý len

LEN

Z Egypta se pěstování rozšířilo do Persie, odtud do středomoří i Indie. Římané  spolu se Slovany rozšířili pěstování lnu v Evropě. Slované se jižž oblékali do lněných košil. Len má velmi hlubokou tradici ve všech slovanských krajinách, byl tradičním materiálem pro běžný i sváteční oděv. Ne každý přírodní materiál je však stejně prospěšný pro každého. Je to dáno místem, ve kterém žijeme, národem (tedy genetickou informací), k němuž náležíme, ale i osobním nastavením.Obecně je pro Slovany vhodný len či konopí. Nošení oděvů ze lnu je velmi zdravé a může i prodloužit život.

Není se co divit, jeho vlastnosti jsou přímo unikátní.

Len má jako materiál velmi dlouhou životnost a díky hladkému povrchu vlákna se málo špiní, dobře se pere i rychle schne. Vlákna tkaniny obsahují oleje, které  toto vlákno chrání  a  zároveň, při nošení  léčí  i naše tělo. Dobře vstřebává vlhkost, a tudíž zabraňuje vzniku různých kožních a plísňových onemocnění.Navíc zabraňuje růstu bakterií. Je vhodný pro alergiky, astmatiky a lidi s kožními potížemi. Nevytváří statickou elektřinu, ale naopak ji z těla stahuje. Dvojité lněné vlákno oslabuje gama záření, chrání proti slunečnímu záření pohlcuje elektromagnetické vlny z domácností a průmyslových zařízení. V zimě zahřívá a v létě příjemně chladí.

Len v sobě nese velmi silnou energii, nejsilnější ze všech textilií. Pokud jej člověk začne pravidelně nosit a spí v něm, probudí se v člověku pocit klidu, soustředění, moudrosti a rozvážnosti. Lněná vlákna totiž chrání před duševními poruchami, depresemi a neurózami, působí jako houba, která pohlcuje veškerou negativitu, jež nás obklopuje. Pro současného člověka je doslova darem z nebes, neboť chrání jeho nervový systém, který je prakticky neustále vystavený zátěžovým situacím.

Zdroj textu: Věra Ovečková - Slovanský oděv a len

 

Ve zpracování lnu jsme ještě v nedávné historii patřili k vyspělým lnářským zemím. Kvalita československých lněných výrobků byla vyhlášena po celé Evropě a nakupovala je od nás i textilní velmoc Anglie. Dnes český len bohužel neexistuje a bylo na něj jaksi zapomenuto, případně je vnímám jako materiál, z kterého se vyrábí utěrky na nádobí... Naštěstí u nás opět existují nadšenci rozvíjející projekt RODUSLAVA, který se snaží slávu lnu opět vzkřísit. Jde o lněnou módu pro ženy a muže, vycházející z tradičních slovanských střihů a výšivek.

Někteří lidé tvrdí, že se len mačká a je drsný... “mačká se, ale krásně“ to jsou slova německého lékaře Dr. Kneippa, který léčil tělo i ducha zábaly v mokrém lněném prostěradle. Len se opravdu během nošení mačká, ale to jen podtrhuje ležérně elegantní charakter oblečení.

A drsný?? Tak to jste ještě neoblékli jediný kousek lněného oděvu, jelikož kdo jej vyzkoušel nosit po dobu několika dnů, hůř se navrací k bavlně, protože rozdíl je přímo fyzicky citelný.

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli